Temel İslâm Bilimleri ile ilgili ana kaynakları indirme imkânı tanıyan siteler: 

http://www.shamela.ws : Son yıllarda İslâmî ilimlerle meşgul olan ilim adamlarının vazgeçemediği, yüzlerce kitap içinde arama yapabilen ve arama listesine yeni kitap eklenebilen “el-Mektebetü’ş-Şâmile” adlı ücretsiz programın kendi sayfası. Ana sayfanın en üstündeki “tahmîlü’l-mektebe” butonuna tıklayarak önce programı içi boş haliyle indiriyor, daha sonra yanındaki “tahdîsü’l-mektebe” butonundan güncelleme dosyalarını indirip son halini kuruyorsunuz. Ardından “el-mevkıu’l-kadîm” butonundan 30 farklı konuda istediğiniz herhangi bir kitabı “.bok” uzantılı dosya halinde bilgisayarınıza indirip programınıza ekleyebiliyorsunuz. Ana sayfada karşınıza gelen “kısmü’ş-şâmile” listesindeki kitaplar ise, “pdf” formatındaki orijinal matbû kitaplar. Buradan bir kitabı tamamen indirebileceğiniz gibi, indirmeden site üzerinde açarak sayfalarına göz gezdirebilir, cilt-sayfasını kaynak gösterebilirsiniz..

http://www.ahlalhdeeth.com/vb/index.php  :28 bin kayıtlı üyesi bulunan Hadisciler buluşma forumu (Mültekâ Ehli’l-Hadîs)

http://www.almeshkat.net/books: Arapça metinleri word belgesi olarak indirme imkânı tanıyan, yazma eser ve yabancı dillerdeki bazı tercümeleri de bulabileceğiniz, dünyada bu hizmeti ilk kez sunan sitelerden biri (Şebeketü’l-Mişkâti’l-İslâmiyye)

www.waqfeya.com: Yüzlerce temel eseri, satın almak yerine, “pdf” formatında ve orijinal haliyle indirebileceğiniz büyük bir kütüphane (el-Mektebetü’l-Vakfiyye)

http://kt-b.com/: Başta PDF olmak üzere bazı formatlarda Arapça kaynak bulabileceğiniz en geniş sitelerden birisidir. Binlerce kitap içermektedir. Arapça PDF konusunda netteki en iyi site olduğu söylenmektedir.

http://www.booksjadid.com/: İslami eserlerin dışında birçok alanda PDF kitap bulabileceğiniz bir sitedir.

http://www.sahab.net/home

http://saaid.net/book/index.php

http://www.al-mostafa.com

http://www.alukah.net/Library.aspx

http://www.book.alashraf.ws/

http://www.madinahnet.com/alkotob/

http://www.moswarat.com/

http://bib-alex.com/

http://arablib.com/main

http://www.arabicebook.com/default.aspx

http://www.almaktba.com/

 

Kelime bazında arama yapılabilecek siteler: 

http://www.sonnaonline.com: 400 küsur hadis kaynağında ve 500 küsur bin rivayet içerisinde arama yapan ve sonuçları harekeli metin olarak gösteren mükemmel tasarıma sahip bir site. Sened zincirindeki her bir ravinin üzerine tıklamak suretiyle ayrı bir pencerede o şahsın biyografisini okuyabilir, metinde geçen farklı renkteki bazı kelimelere dokunarak izahını görebilir, hadisin geçtiği diğer kaynaklara veya aynı konudaki diğer rivayetlere ilgili linkler üzerinden ulaşabilirsiniz.

 http://www.islamport.com  : İslâmî bilimlerin her dalında 7000 civarında kitap içeriğini tarayan üç ayrı arama motoruna sahip sitede, Arapça bir cümlenin “tırnak içerisinde” yazılarak aratılması gerekir.

 http://www.alwaraq.net: Ödül almış büyük bir kültür sitesi olan “el-Warrâk”da, milyonlarca sayfa içerisinde kelime veya cümle bazında arama yapabilirsiniz. Arama işlemi için “ücretsiz üyelik” gerektiren sitede, önce sol üst köşeden “Hadamâtü’l-iştirâki ve’d-duhûl” butonuna tıklayarak bir defaya mahsus mail adresi ve giriş şifresi belirliyor; aktivasyon işlemleri sonrasında bu mail ve şifreyi kullanarak giriş yapıyorsunuz. Ana sayfanın sağ kenarındaki “li’l-bahsi fî nusûsi’l-kütüb”e tıklayarak istediğiniz bölümde, kelime veya cümle aratabiliyorsunuz.

 http://www.altafsir.com/Tafasir.asp: Ürdün’ün resmî kuruluşlarından biri olan “Müessesetü Âli’l-Beyti’l-Melekiyye li’l-Fikri’l-İslâmî”nin, İslâm tarihindeki meşhur bütün tefsirleri metin olarak hizmete sunduğu güzel bir site. Zeydî, Şîî ve İbâzî kaynaklar da dahil olmak üzere istediğiniz herhangi bir tefsiri seçip, sûre ve âyet numarasını girmeniz yeterli.

 http://www.al-eman.com

 http://www.yasoob.com/ar/index.php: Arşivinde Sünnî kaynakların yanısıra, özellikle Şîî kitapları barındıran; arama ve indirme yapılabilecek büyük sitelerden biri.

 http://www.parset.com/Culture/Poems: Mesnevî de dâhil Farsça divanlarda şiir arama hizmeti veren bir site.

 

 

Arap gazete ve dergilerinin, Arap dünyasına ait sayfaların toplu linkleri:

 http://www.sultan.org/a  : Bu sayfada hem İslâmî içerikli önemli sitelerin linkleri, hem de Arap dünyasındaki tanınmış âlimlerin web sayfaları toplu halde veriliyor.

http://arabic-media.com/arabicnews.htm : Ülkelere göre Arapça gazetelerin toplu olarak bulunduğu bir sayfa.

 http://www.nesnas.com

 http://www.raddadi.com